Trei kilograme de mere, 4kg de pere și 5kg de gutui costă 50 de lei. Cinci kilograme de mere și 6kg de pere costă 39 de lei. Trei kilograme de mere și 4kg de pere costă tot atât cât 5kg de gutui.
a Cât costă un kilogram de gutui?
b Cât costă un kilogram de mere și cât costă un kilogram de pere?
Teme asemanatoare:
- Cinci trandafiri și 6 garoafe
Cinci trandafiri și 6 garoafe costă 42 delei. Un trandafir costă tot atât cât 3 garoafe. a Este posibil ca … ... - Pentru 3 kilograme de cireșe
Pentru 3 kilograme de cireșe și 4 kilograme de caise, mama Anei a plătit 46 de lei. Pentru 2 kilograme … ... - Doi cocoși cântăresc
Doi cocoși cântăresc tot atât cât 3 găini. Opt cocoși și 9 găini cântăresc 42kg. Cât cântărește un cocoș, știind … ... - La începutul lunii decembrie
La începutul lunii decembrie, angajații unui supermarket ambaleazădiferite tipuri de bomboane de pom, în mod egal, în pachete de câte1 … ... - O școală a colectat 8 containere cu maculatură
În cadrul unui proiect ecologic, o școală a colectat 8 containere cu maculatură și 5 containere cu plastic, care cântăresc … ... - Horia și‑a cumpărat un joc pentru calculator
Horia și‑a cumpărat un joc pentru calculator. Prețul jocului a fost de 41,35 lei. El a plătit cu o bancnotă … ... - Șase carași aurii și 8 pești‑păun
Șase carași aurii și 8 pești‑păun costă 124 de lei, iar patru carași aurii și 7 pești‑păun costă 101 lei. … ... - Într-un penar sunt 9 pixuri
Într-un penar sunt 9 pixuri, 5 creioane, două radiere şi o ascuțitoare. Penarul gol a costat 12 lei, un pix … ... - Două caiete și un pix costă 24 lei
Două caiete și un pix costă 24 de lei. Două caiete și două pixuri costă 40 delei. Un pix costă: … ... - La o florărie, 7 fire de lalele și 3 fire de trandafiri costă 55 de lei
La o florărie, 7 fire de lalele și 3 fire de trandafiri costă 55 de lei, iar 5 fire de … ... - O tonă de combustibil costă 4800 de lei
O tonă de combustibil costă 4800 de lei. Prețul se mărește cu 3%. Cât va costa o tonă de combustibil … ... - Un televizor cu ecran plat costă 2400 de lei
Un televizor cu ecran plat costă 2400 de lei. La o promoție, se oferă o reducere a prețului cu 12%. … ... - Ce sumă de bani a avut la început Andrei
Ce sumă de bani a avut la început Andrei, dacă după ce mai primește de la mama 75 de lei, … ... - La un spectacol s‑au vândut 2500
La un spectacol s‑au vândut 2500 de bilete de trei categorii: 15% cu prețul de 14 lei biletul, 56% cu … ... - Determină dacă cele două mărimi din problemă sunt mărimi direct proporționale:
Determină dacă cele două mărimi din problemă sunt mărimi direct proporționale:a) Dacă 2 cutii de chibrituri conțin 80 de bețe, … ... - 3 l de lapte costă 17,40 lei
Dacă 3 l de lapte costă 17,40 lei, află cât costă 5,5 l lapte.... - Clasa a V-a: Matematica
Scrieți cu cifre, într‑un tabel după modelul dat, numerele naturale de mai jos:adouăzeci și șapte;btrei sute cincizeci și opt de … ... - Pentru festivitatea de la sfârșitul anului
Pentru festivitatea de la sfârșitul anului școlar, la clasa a IV-a A s-au cumpărat 14 cărți de povești și 12 … ... - Un excursionist parcurge un drum
Un excursionist parcurge un drum astfel: prima jumătate din timpul total se deplasează rectiliniu și uniform cu viteza de 4 … ... - Ioana și mama ei pregătesc salata
Ioana și mama ei pregătesc, pentru invitați, două feluri de salată: Caesar și Gourmet. Cantitățile prevăzute de rețetă pentru o … ... - Alin are o bancnotă de 100 de lei
Alin are o bancnotă de 100 de lei și dorește să cumpere o carte, un stilou și un penar. a … ... - Cinci pungi cu mălai și 7 pungi cu făină
Cinci pungi cu mălai și 7 pungi cu făină cântăresc 31kg, iar 7 pungi cu mălai și 7 pungi cu … ... - După două scumpiri succesive de 10%, un produs costă 484 lei
După două scumpiri succesive de 10%, un produs costă 484 lei. Care a fost preţul iniţial al produsului? Cu cât … ... - Pentru a face o prăjitură
Pentru a face o prăjitură, ai nevoie de o cantitate exactă de zahăr. Cum poți lua 250 de grame de … ... - Pentru ca o tabără de copii să funcționeze pe timp de o lună
Pentru ca o tabără de copii să funcționeze pe timp de o lună de vară este necesară suma de 180000 … ...