Pentru ca o tabără de copii să funcționeze pe timp de o lună de vară este necesară suma de 180000 de lei. Tabelul de mai jos conține cheltuielile în procente. Calculați și scrieți în tabel cheltuielile în lei.

Teme asemanatoare:
- În tabăra internațională „Albatrosul“
În tabăra internațională „Albatrosul“ vor veni în prima serie 1 205 copii din Franța. Din Republica Moldova vor veni de … ... - Horia și‑a cumpărat un joc pentru calculator
Horia și‑a cumpărat un joc pentru calculator. Prețul jocului a fost de 41,35 lei. El a plătit cu o bancnotă … ... - Așează în ordine cronologică acțiunile
Așează în ordine cronologică acțiunile de mai jos. o Sisinel îi cere lui Cati cartea Singur pe lume, des-pre care … ... - Ce sumă de bani a avut la început Andrei
Ce sumă de bani a avut la început Andrei, dacă după ce mai primește de la mama 75 de lei, … ... - Într-un penar sunt 9 pixuri
Într-un penar sunt 9 pixuri, 5 creioane, două radiere şi o ascuțitoare. Penarul gol a costat 12 lei, un pix … ... - Alex a cheltuit o sumă de bani în patru zile
Alex a cheltuit o sumă de bani în patru zile. În prima zi a cheltuit 25% din întreaga sumă, în … ... - Asupra unei truse de scule
Asupra unei truse de scule acționează, pe Pământ, o greutate Gp = 49 N. Calculează greutatea care acționează asupra trusei … ... - Pentru 3 kilograme de cireșe
Pentru 3 kilograme de cireșe și 4 kilograme de caise, mama Anei a plătit 46 de lei. Pentru 2 kilograme … ... - La un spectacol s‑au vândut 2500
La un spectacol s‑au vândut 2500 de bilete de trei categorii: 15% cu prețul de 14 lei biletul, 56% cu … ... - Suma a două numere naturale consecutive este 43
a) Suma a două numere naturale consecutive este 43. Determinați numerele.b) Suma a trei numere naturale consecutive este 48. Determinați … ... - O persoană împarte suma de 100 lei în părți
O persoană împarte suma de 100 lei în părți direct proporționale cu numerele 1,5 și 6,5 pentru a cumpăraprodusele X … ... - Din 60 de litri de lapte se obțin 12 kg de smântână
Din 60 de litri de lapte se obțin 12 kg de smântână. Cantitatea de lapte necesară pentru a obține 10 … ... - La începutul lunii decembrie
La începutul lunii decembrie, angajații unui supermarket ambaleazădiferite tipuri de bomboane de pom, în mod egal, în pachete de câte1 … ... - Clasa a V-a: Limba si literatura romana
Citește fragmentele de mai jos. Rezolvă apoi cerințele, pe o foaie separată. „În grădina mea, șirete, Piersicile-s violete, Iar prunele, … ... - Precizați care dintre enunțurile
Precizați care dintre enunțurile de mai jos este adevărat (A) și care este fals (F): Orice număr natural de forma … ... - Identificare fenomene optice
Identifică, în textul care urmează, două fenomene optice studiate, numește‑le șiasociază‑le cu fragmentele corespunzătoare din text.Este o dimineață însorită de … ... - Ioana și mama ei pregătesc salata
Ioana și mama ei pregătesc, pentru invitați, două feluri de salată: Caesar și Gourmet. Cantitățile prevăzute de rețetă pentru o … ... - Calculați diferența dintre
Calculați diferența dintre: a) cel mai mare şi cel mai mic număr de patru cifre identice; b) cel mai mare … ... - Suma dintre un număr prim și un număr par
a. Suma dintre un număr prim și un număr par este egală cu 15. Determinați cele două numere. b. Suma … ... - În tabăra medievală
În tabăra medievală, Luca şi Dina trag la țintă cu arcul. Desemnați câştigătorul concursului, ştiind că punctajul final al fiecărui … ... - O scară rulantă urcă rectiliniu și uniform
O scară rulantă urcă rectiliniu și uniform cu viteza de 2 m/s, între două etaje. Lungimea scării între cele două … ... - Un ghepard aleargă cu viteza de 72km/h
Un ghepard aleargă cu viteza v = 72 km/h un timp t = 1 min. Care este distanța străbătută de … ... - Un cub din fier
Un cub din fier, ρFe=7,8 g/cm3 are latura l = 10 cm. Ce masă de argint, ρAg=10,4g/cm3 este necesară pentru … ... - La o florărie, 7 fire de lalele și 3 fire de trandafiri costă 55 de lei
La o florărie, 7 fire de lalele și 3 fire de trandafiri costă 55 de lei, iar 5 fire de … ... - Trei kilograme de mere
Trei kilograme de mere, 4kg de pere și 5kg de gutui costă 50 de lei. Cinci kilograme de mere și … ...